Tancuj Matylda

Termín premietania

Min. počet na 1 premietanie = 5 divákov


 

Aj keď zabudneme, stále môžeme milovať.

Príbeh úspešného právnika a jeho syna, ktorých mama a stará mama trpí Alzheimerovou chorobou. Nová situácia im prevráti život hore nohami a všetci traja si budú musieť nájsť cestu k sebe navzájom a možno aj každý z nich k sebe samému. Vo filme plnom dojatia a smiechu sa prvýkrát pred kamerou stretli Karel Roden a Regina Rázlová. Vo vedľajšej úlohe sa predstaví aj slovenská herečka Zuzana Kanócz.

V príbehu inšpirovanom skutočnou udalosťou žije uzavretý Karel (Karel Roden) vo svete poriadku a prísnych pravidiel, v ktorom ostáva len málo priestoru na empatiu. Svoju extrovertnú a bohémsku matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalú barovú speváčku, navštevuje viac-menej z povinnosti. Matylda nečakane príde o byt a Karlovi nezostáva nič iné, ako sa jej ujať. Ich spolužitie je však pre neho katastrofou. Najmä keď vyjde najavo, že Matylda je v počiatočnom štádiu Alzheimerovej choroby. Ako jedno z riešení sa ponúka, že sa o svojráznu babičku postará Karlov syn Pavel (Antonio Šoposki), nezodpovedný vetroplach, ktorý pohŕda otcovou prácou exekútora. Spolužitie troch rozdielnych temperamentov z rôznych generácií v spoločnej domácnosti prináša množstvo humorných momentov, ktoré s postupujúcimi príznakmi choroby dostávajú skôr tragikomický nádych. Zdanlivo bezvýchodisková situácia obráti tejto rodine život naruby, ale tým, že sa nevzdávajú, urobia niečo dôležité nielen pre Matyldu, ale aj pre seba.

„Nápad na film Tancuj, Matylda vznikol pred viac ako siedmimi rokmi, ešte počas života mojej matky, ktorá trpela Alzheimerovou chorobou. Starostlivosť o ňu prinášala aj mnohé humorné či tragikomické situácie. Mama nechcela ísť do ústavu a ja som musela otcovi sľúbiť, že ju tam nedám. Netušila som, čo tento sľub bude pre mňa znamenať. Za jeho splnenie vďačím okrem iného podmienkam, ktoré mi túto domácu starostlivosť umožnili, a svojim dvom synom. Napriek mnohým ťažkým situáciám to našu rodinu zblížilo," hovorí producentka a scenáristka filmu Nataša Slavíková.

Inšpiráciou pre tvorcov bola aj známa pieseň Waltzing Matilda, ktorú okrem iných naspieval aj Tom Waits. V skladbe sa spieva o tom, že napriek všetkým životným stratám a pádom treba niesť svoje bremeno a „tancovať“ ďalej až do konca.  Do úloh dvoch celkom odlišných charakterov – bývalej barovej speváčky, bohémky Matyldy, a jej syna, citovo uzavretého právnika – tvorcovia obsadili dve výrazné herecké osobnosti, ktoré vo filme podávajú strhujúce herecké výkony. „Okrem toho, že sú obidvaja vynikajúci herci a typovo sa na svoje roly presne hodia, im príbeh dáva aj možnosti ukázať svoje herecké majstrovstvo v polohách, ktoré sú pre nich nové,“ hovorí režisér Petr Slavík o Regine Rázlovej a Karlovi Rodenovi.

 

Originálny názov: Tancuj Matyldo
Žáner: dráma, komédia
Rok: 2023
Krajina pôvodu: ČR
Veková prístupnosť: nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 12 rokov
Obsahový deskriptor: násilie, strach
Réžia: Petr Slavík
Hrajú: Karel Roden, Regina Rázlová, Antonio Šoposki, Zuzana Kanócz, Simona Postlerová, Eva Leinweberová, Miroslav Babuský a i.
Hudba: Michal Pavlíček

 

 

O filme

Tancuj, Matylda

GoPay
GoPay

MasterCard
MasterCard

Maestro
Maestro

Visa Electron
Visa Electron

Visa
Visa