Posledné preteky

Termín premietania


Premietame pre všetkých, nič nekontrolujeme.
Respirátor nepovinný/dobrovoľný, občerstvenie povolené.


 

Skutočný príbeh odvrátenej strany hôr.

Krkonoše boli pred prvou svetovou vojnou chudobným regiónom, v ktorom sa stretával český živel s nemeckým. Bohumil Hanč bol najznámejším českým lyžiarom svojich čias, ktorý vyhrával preteky doma aj v zahraničí. Všestranný športovec Emerich Rath bol zase jediným Nemcom, ktorý sa pravidelne zúčastňoval na českých pretekoch. Ostatní Nemci z Krkonôš ich z národnostných dôvodov bojkotovali. Hanč a Rath sa dobre poznali a stretli sa aj na štarte osudných pretekov v roku 1913. Po prvom kole sa počasie rýchlo zhoršilo, vypukla snehová búrka a všetci súperi sa postupne vzdali. Hanč zostal na trati sám, boj o prvé miesto sa však čoskoro zmenil na boj o holý život. Václav Vrbata stojí na trati ako jediný divák, Emerich Rath  sa  vydáva Hančovi na pomoc a všetci  traja  začínajú  v neľudskom  mraze a nepreniknuteľnej víchrici písať príbeh o hrdinstve, odvahe, nezlomnej vôli a priateľstve.

Film Posledné preteky sa natáčal v mrazivom počasí na miestach, kde sa pred takmer 110 rokmi príbeh skutočne odohral. Pred náročným zimným natáčaním v Krkonošiach museli  herci  podstúpiť kurz otužovania. „Na to, ako sme niekedy aj 12 hodín stáli vo víchrici pri teplote -10 °C, budem spomínať do konca života,“ hovorí režisér Tomáš Hodan. „V horách sme zažili sneh, snehové búrky, vietor a hmlu, teda presne tie podmienky, ktoré sme potrebovali. Museli sme sa im prispôsobiť. Veríme však, že nakrúcanie v hmle a mraze na miestach, kde sa to všetko naozaj stalo, sa prejaví na surovosti a dramatickosti výsledného filmu,“ dodáva.

„Film Posledné preteky je pre mňa srdcovou záležitosťou. Príbeh Bohumila Hančama zaujímal už od detstva.Teraz som tak mohol na vlastnej koži zažiť všetky momenty z jeho života. A to priamo na konkrétnych miestach, kde sa osudné preteky skutočne odohrali. A tých niekoľko týždňov natáčania v mraze, hmle a závejoch v krkonošských horách, to bola už len čerešnička na torte,“ vyznal sa predstaviteľ Bohumila Hanča Kryštof Hádek.

 

Originálny názov: Poslední závod
Žáner: dráma, historický, životopisný
Rok: 2022
Krajina pôvodu: ČR
Réžia: Tomáš Hodan
Hrajú: Kryštof Hádek, Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal, Cyril Dobrý, Jan Hofman a i.
Hudba: Jakub Kudláč

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Posledné preteky, (česky): Poslední závod