EXPEDIČNÁ KAMERA 2024

Termín premietania

Objavujme – poznávajme – žime!

Kam až môžeme doplávať na lodi? Kam až môžeme vyliezť? Kde sú naše hranice?

Pripojte sa k nám na 14. ročník najväčšieho cestovateľského festivalu v ČR a SR. Tento rok ponúkame 7 unikátnych filmov, ktoré vás vtiahnu priamo do deja. Behom jedného večera objavíte nové miesta a načerpáte inšpiráciu pre vaše ďalšie dobrodružstvá.

Nechajte sa uniesť atmosférou dobrodružstva a zažite nezabudnuteľné zážitky s najlepšími cestovateľskými a dobrodružnými filmami, aj v divokej prírode, z medzinárodnej aj domácej produkcie:

Lezci – nový film s Adamom Ondrom

Adam Ondra je považovaný za jedného z najlepších lezcov histórie, ktorý posúva limity tohto športu už od detského veku. Pepa Šindel kráča v Adamových šľapajach. V roku 2022 vyliezol cestu v obťažnosti 9a+, a to iba v 15 rokoch. Nikto iný na svete takú obťažnosť v tak nízkom veku okrem nich dvoch nezvládol. Rodina Šindľových trávi v dodávke na cestách značnú časť roka a tentoraz prichádzajú do oblasti Krpcovo. Tu nastáva výnimočné stretnutie Pepy s Adamom. Cieľ? Preliezť jednu z najťažších skalných ciest na Slovensku.

Originálny názov: Lezci – nový film s Adamem Ondrou, Dĺžka: 27 minút, Rok: 2024, Krajina pôvodu: ČR, Réžia: Laco Korbel, Jazyk: český

Lezci – nový film s Adamem Ondrou

Javari

JAVARI je unikátny rýdzo český dobrodružný expedičný film, ktorý mapuje návrat dvoch priateľov, Simona a Mirka k indiánskemu kmeňu Matsés, ktorý žije na peruánsko-brazílskej hranici pri rieke Javari. Jedno z najodľahlejších a najmenej prebádaných oblastí našej planéty sa tak stane dejiskom dobrodružného príbehu, kedy sa dvojica cestovateľov na vlastnú päsť vypraví hľadať ďalšiu osamotenú osadu Matsés stratenú kdesi v hlbinách Amazónie. Ťažký terén, úraz a riešenie nebezpečných situácií sú každodenným sprievodcom vo svete, kde akákoľvek pomoc v podstate neexistuje. Signifikantnou pointou je fakt, že aj v dnešnej digitálnej dobe ešte stále existujú hodnoty ako láska k prírode, rodine, dobrodružstvu a priateľstvu so zdanlivo úplne odlišnou kultúrou.

Originálny názov: Javari, Dĺžka: 54 minút, Rok: 2023, Krajina pôvodu: ČR, Réžia: Mirek Haluza, Jazyk: český

Javari

Pionieri

Dňa 10. augusta 2021 sa Peter Moser vydal na šesť hlavných vrcholov hôr Pale di San Martino počas jediného dňa. Inšpirovaný priekopníkmi horolezectva prekonal sám túto cestu podľa historických trás prvých horolezcov, spoliehajúc sa iba na svoje skúsenosti ako horský sprievodca. Ako dopadne výzva, ktorú si prial dokončiť, aby prenikol ku koreňom horolezectva a svojho vlastného prístupu k nemu?

Originálny názov: Pionieri, Dĺžka: 33 minút, Rok: 2022, Krajina pôvodu: Taliansko, Réžia: Alessandro Beltrame, Jazyk: taliančina a české titulky

Pionieri

Nasledovanie správnej cesty

Nasledujte správnu športovú cestu a zistíte, že vášeň k športu môže priniesť rovnováhu a naplnenie. Tri postavy: Roman Rohrmoser, profesionálny jazdec na lyžiach vo voľnom teréne, Gerald Rosenkranz, odborník na horské bicykle a jednokolky, a Jay Bearhead, pôvodný obyvateľ Kanady, ktorý stratil svoju kultúrnu identitu v internátnych školách ukazujú svoju správnu cestu. Napriek bojom s drogovou závislosťou pomohla Jayovi vášeň pre horské bicykle obrátiť jeho život k lepšiemu. Film zdôrazňuje transformačnú silu nasledovania svojich vášní a hľadanie zmyslu v ceste. Urobte prvý krok na svojej vlastnej ceste – môže vás doviesť na neočakávané miesta.

Originálny názov: Walking the Good Path, Dĺžka: 20 minút, Rok: 2024, Krajina pôvodu: Rakúsko, Kanada, Réžia: Andreas Monsberger, Jazyk: angličtina a nemčina, české titulky

Následování správné cesty

Expedícia Ganga

Kajakár Vavřinec „Vávra“ Hradilek, olympijský medailista a niekoľkonásobný majster sveta, sa z divokej vody presúva na pokojnú. V Bangladéši splavuje na požičanom kajaku rieku Gangu. 121 km v prospech 121 bangladéšskych detí zo slumu Čalantika. Čalantika sa nachádza v 20-miliónovej Dháke. Je vystavaná nad močiarom, z bambusu, dosiek a vlnitých plechov. Žije v nej 10 000 najchudobnejších ľudí. Vávra v Bangladéši nejde pre medaily, ale pre lepšiu budúcnosť detí zo slumu.

Originálny názov: Expedice Ganga: Vávrova výzva, Dĺžka: 18 minút, Rok: 2022, Krajina pôvodu: ČR, Réžia: Martin Vrbický, Jazyk: český

Expedice Ganga: Vávrova výzva

Stratené momenty

Amatérsko-autentický príbeh páru z britského Yorkshire, ktorý sa vydáva do Nórska na svoju prvú horskú cykloturistiku. Okrem očakávanej dobrodružnej cesty bolo na tejto výprave viac než len objavovanie novej krajiny, novej kultúry, hôr, fjordov, vodopádov a nepretržitého denného svetla. S pomocou zbierky starých filmových fotografií zhotovených jeho dedkom Bobom počas cykloturistiky v Škandinávii v 50. rokoch 20. storočia mal Matty za cieľ nájsť miesta, kde boli tieto fotografie zhotovené, a tak sledovať šliapanie pedálov jedného zo svojich predkov takmer pred 70 rokmi.

Originálny názov: Lost Captures, Dĺžka: 25 minút, Rok: 2024, Krajina pôvodu: V. Británia, Réžia: Matty Waudby, Jazyk: angličtina a české titulky

Ztracené momenty

Objavovanie Río Blanco v Patagónii

Aniol Serrasolses a Nouria Newman na kajaku skúmajú patagónske Río Blanco pri prvom zjazde cez rôzne terény a vody, pričom zostupujú z ľadovcového jazera až do oceánu.

Originálny názov: Whitewater Kayaking: Nouria Newman, Dĺžka: 12 minút, Rok: 2023, Krajina pôvodu: Francúzsko, Réžia: David Arnaud, Jazyk: anglický, španielsky a české titulky

Objevování Patagonské Rio Blanco Rio Blanco - Mise, na kterou nikdy nezapomenu!

O festivale

Expediční kamera 2024 Facebook

!Poradie premietania filmov sa dozviete v deň konania festivalu!