Sirota: Prvá vražda

Sirota: Prvá vražda


Premietame pre všetkých, nič nekontrolujeme.
Respirátor nepovinný/dobrovoľný, občerstvenie povolené (predaj pukancov pred kinosálou).


 

S Esther vždy nebolo niečo v poriadku. Očakávaný prequel ku kultovému hororu Sirota.

Prequel k oceňovanému hororu Sirota (v origináli Orphan) zroku 2009. V ňom sa krvavým a šokujúcim spôsobom ukázalo, že malé, nevinné dievčatko Esther je v skutočnosti šialená a zlá dospelá žena v tele dieťaťa. Snímka Sirota: Prvá vražda zachytáva udalosti, ktoré príbehu z prvého filmu predchádzali. Esther si nájde svoju úplne prvú rodinu a ako psychopatická vrahyňa prvýkrát zažije, aké to je niekoho zabiť. V hlavnej úlohe sa vracia predstaviteľka Esther z predchádzajúceho  filmu,  Isabelle  Fuhrman, ktorá nájde dokonalú protivníčku v Julii Stilesovej.

Príbeh démonického dievčaťa Esther z hororu Sirota má novú kapitolu. Psychicky narušenážena Leena Klammer  je pre dobro sveta zatvorená v ústave pre duševne chorých pacientov niekde v Estónsku. Mimoriadne inteligentná, promiskuitná Leena je zlo v ľudskej podobe, má množstvo psychických porúch a vo svojich tridsiatich rokoch vyzerá ako dieťa. Jedného dňa sa jej brilantným spôsobom podarí z blázinca utiecť a rozhodne sa naplniť svoj rovnako dokonalý plán. Odchádza do Ameriky, kde sa vydáva za stratené dieťa Esther z bohatej rodiny. Jej zmanipulovaný a spokojný život malého dievčaťa sa však nečakane zvrtne. Esther sa následne dostáva do nervydrásajúceho súboja so svojou novou matkou, ktorá je pripravená urobiť čokoľvek, aby svoju rodinu ochránila pred vražedným dieťaťom. 

V úlohe Esther sa prekvapivo vracia herečka Isabelle  Fuhrman. V prvom  filme  z roku  2009  mala  len dvanásť rokov a svojím desivým hereckým výkonom všetkých ohromila. Hoci jej postava bude oproti snímke Sirota mladšia a ona sama ocelých trinásť rokov staršia, pre tvorcov nového filmu Sirota: Prvá vražda bola Isabelle prvou  a jedinou voľbou. Režisér použil kombináciu mejkapu, filmových trikov s optickou perspektívou a dvoch detských dvojníkov, aby premenil krásnu dospelú ženu na podlé a zákerné dieťa. Postavu mamy pravej Esther stvárnila Julia Stiles, ktorá sa preslávila v sérii o Jasonovi Bourneovi. Potom ju účinkovanie v seriáli Dexter nasmerovalo k vraždiacim maniakom a teraz ako prvá odhalí pravú tvár roztomilého dievčatka Esther.

Horor Sirota z roku 2009 sa vďaka svojej originalite a sugestívnemu spracovaniu stal kultovým, získal si obrovskú popularitu  a priazeň divákov po  celom  svete. Na serveri imdb.com patrí tomuto filmu fantastické tretie miesto v rebríčku najpopulárnejších hororov.

 

Originálny názov: Orphan: First Kill
Žáner: horor
Rok: 2022
Krajina pôvodu: USA
Réžia: William Brent Bell
Hrajú: Isabelle Fuhrman, Julia Stiles, Rossif Sutherland, Matthew Finlan  a i.
Hudba: Brett Detar

 

 

O filme

Odkaz na film (česky): Sirotek: První oběť, (anglicky): Orphan: First Kill (Variety), Isabelle Fuhrmann (Twitter).