Keby radšej horelo

Keby radšej horelo


Premietame pre všetkých, nič nekontrolujeme.
Respirátor nepovinný/dobrovoľný, občerstvenie povolené (predaj pukancov pred kinosálou).


 

Komédia o hasičoch, ktorí nemajú čo hasiť

Zbor dobrovoľných hasičov musí čeliť úplne inej výzve, než ako je nejaký obyčajný požiar. Snímka Keby radšej horelo mala svetovú premiéru na prestížnom filmovom festivale Berlinale.

Obyvatelia jednej českej dediny sa pripravujú na Veľkú noc, jarmok je v plnom prúde, chlapi pred krčmou komentujú zelené pivo a nebezpečenstvo chemtrails, keď v tom oslavy naruší dodávka, ktorá narazí do fontány na námestí. Vodičovi sa podarí zmiznúť, všetkým je však úplne jasné, že šlo o teroristický útok. Bezpečnosť celej obce teraz závisí od hasičov, od ich odhodlania a obetavej práce. Náčelník požiarnického zboru a jeho zástupca sú celoživotní priatelia, sú ako otec a syn, mentor a jeho študent. Spolu s ostatnými hasičmi sa púšťajú do pátrania po páchateľovi a okrem toho musia zabezpečiť hladký priebeh veľkonočných sviatkov. Pre náčelníka v podaní Miroslava Krobota znamená celý incident nebývalú vzpruhu, stáva sa hrdinom okamihu a pre celé okolie pevnou oporou. Jeho zástupca je však trochu neistý, s manželkou čakajú dieťa a on po prvýkrát v živote zažíva, čo to znamená mať prehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, len príliš verí všetkému, čo mu ľudia povedia a čo nájde na internete. Napokon by bolo azda pre všetkých lepšie, keby radšej horelo...

Štýlom a spracovaním nadväzuje snímka Keby radšej horelona poetiku filmov Ivana Passera či Jaroslava Papouška. „Pri vývoji filmu nám to ľudia často hovorili. Nejde však o zámer, ale obidvaja vrátane Miloša Formana sú pre moju tvorbu veľkou inšpiráciou,“ priznáva režisér a zároveň autor scenára Adam Koloman Rybanský. „Súčasťou môjho prístupu je absurdita, humor a civilné herectvo kombinované s nehercami. Pri práci kladieme dôraz na kontrast medzi vážnym a komickým, ktorý vytvára všadeprítomnú absurditu života,“ opisuje režisér štýl filmu.

Komédiu Keby radšej horelo si do svojej sekcie Panorama vybral prestížny filmový festival v Berlíne, kde bola snímka uvedená pod anglickým názvom Somewhere Over the Chemtrails. Ten odkazuje na dezinformácie o chemtrails, ktoré sú jedným z kľúčových motívov filmu.

 

Originálny názov: Kdyby radši hořelo
Žáner: komédia
Rok: 2022
Krajina pôvodu: ČR
Réžia: Adam Koloman Rybanský
Hrajú: Miroslav Krobot, Michal Isteník, Anna Polívková, Jiří Vymětal, Marek Pospíchal, Albert Čuba, Vladimír Škultéty a i.
Kamera: Matěj Piňos

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Keby radšej horelo.